Dlaczego moje zdjęcia nie są ostre

Dlaczego moje zdjęcia nie są ostre?

Wpływ na ostrość Twoich zdjęć ma znajdujący się w aparacie autofokus (AF). Jest to, krótko mówiąc – mechaniczne automatyczne ustawianie ostrości. Jego zadaniem jest ustawianie ostrości na jednym lub wielu punktach. Nie jest to jednak rozwiązanie nieomylne – aparat nie domyśli się sam, czego tak naprawdę od niego oczekujesz i jakie zdjęcie chcesz zrobić. Niestety nie potrafi czytać w myślach. Szkoda… Dlatego z pomocą przychodzą Ci różne tryby pracy autofokusa, które możesz wybierać, biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich fotografujesz.

Tryby pracy autofokusa

Rozróżniamy 3 tryby pracy autofokusa:

Tryb pojedynczy – One Shot / AF-S

Jest to najprostszy, podstawowy tryb ustawiania ostrości. Świetnie sprawdza się w przypadku zdjęć nieruchomych przedmiotów, śpiących dzieci, przy zdjęciach makro. Działa w ten sposób, że po wciśnięciu spustu migawki do połowy, aparat raz ustawia ostrość, “blokuje” ją na tak długo, jak jest wciśnięty spust migawki. Możemy nawet przekadrować obraz, a ostrość się nie zmieni. Dopiero po naciśnięciu spustu do końca wykonamy zdjęcie. Aha! W tym trybie aparat nie pozwoli nam zrobić zdjęcia, jeśli nie złapiemy żadnej ostrości.

Tryb ciągły – Al Servo / AF-C

Zdecydowanie przeznaczony do fotografowania obiektów, które są w ruchu: biegnące dziecko, lecący ptak, skaczący pies. W tym trybie, aparat ciągle ustawia ostrość na obiekty, które są w jakiś sposób kontrastowe. Ostrość raz ustawiona będzie podążała za obiektem, dopóki migawka będzie wciśnięta do połowy.

Tryb mieszany – Al Focus / AF-A

Najbardziej skomplikowany tryb pracy autofokusa. Łączy działanie obu powyższych. Zasadniczo, działa jak tryb pojedynczy, jednak jeśli wykryje, że obiekt zaczyna się poruszać  – przełącza swoją pracę na tryb ciągły.

W amatorskich lustrzankach tryby pracy autofokusa wybieramy w menu. Natomiast w tych bardziej  profesjonalnych, dostęp do takich ustawień mamy już bezpośrednio z korpusu aparatu – przeznaczonymi do tego przyciskami.

Punkty autofokusa

Autofokus Jak robić ostre zdjęcia

Są punktami w kadrze, na których możemy skupić ostrość. Przeważnie, w podstawowych lustrzankach, mamy ich do wyboru dziewięć. Są też sprzęty, które mają ich kilkadziesiąt, ale też i takie, gdzie jest tylko jeden.

Jeśli nie chcesz fotografować świadomie – możesz całą robotę zostawić automatyce aparatu. Niech zdecyduje, co będzie ostre. Jednak w większości przypadków będzie to pierwszy plan, co za tym idzie – obiekty będące bliżej aparatu, będą bardziej ostre. Z jakiegoś powodu czytasz dalej, więc zakładam, że wolisz pójść w bardziej twórczą stronę fotografowania i chcesz sam decydować, co ma być ostre.

 

Opcja ręcznego wyboru punktu ostrości sprawdzi się właściwie wyłącznie wtedy, kiedy mamy dużo czasu na skomponowanie zdjęcia. Przykładowo: robisz statyczne zdjęcia koleżance, a ona dzielnie pozuje. Jeśli natomiast chcesz w ten sposób sfotografować biegające dziecko – ciężko będzie trafić z ostrością. Wybierz raczej tryb ciągły lub mieszany.

Ważna sprawa! Staraj się ustawiać ostrość na kontrastowe elementy, takie z wyraźnymi szczegółami. Tak to właśnie działa. Znasz to? Próbujesz zrobić zdjęcie nieba, a aparat “głupieje”? Znajdź wtedy chociaż jakąś chmurkę, w której możesz ustawić punkt ostrości, lub użyj przekadrowania.

O co chodzi w tym przekadrowaniu?

Jak przekadrować zdjęcie

Załóżmy, że chcesz zrobić takie zdjęcie. 

Nie chcesz, żeby aparat był w centrum kadru, bo zależy Ci na kawie i ciasteczkach w tle. Nie chcesz jednak korzystać z któregoś z bocznych punktów ostrości, bo też nie trafiają w miejsce, na którym Ci zależy. Używasz więc tego środkowego,  który kierujesz na aparat, przytrzymujesz go w połowie, przesuwasz się, aż do uzyskania pożądanego efektu w kadrze, dociskasz spust migawki.

Zdjęcie gotowe!

Podzielisz się ze mną efektami, jakie udało Ci się uzyskać, ćwicząc używanie różnych trybów autofokusa? Wrzuć zdjęcie na naszą Nieoczywistą Grupę Fotograficzną na Facebooku.

Może być też tak, że Twoje zdjęcie jest nieostre, jakby poruszone, ponieważ ustawiłeś zbyt długi czas naświetlania w stosunku do fotografowanej sceny i warunków. Przeczytaj: Jak zrobić dobre zdjęcie?, żeby dowiedzieć się o podstawowych parametrach w fotografii, które mają wpływ na wygląd Twoich zdjęć. Piszę tam również właśnie między innymi o czasie naświetlania. Trzymaj się!

Aneta Janasz