nieoczywiste-rzeczy

Gdzie założyć bloga?

Kilkanaście lat temu, kiedy odkryłam pierwsze blogi, były one przede wszystkim pamiętnikami – do opisywania codzienności. Dziś służą również do innych celów: pomagają wybić się początkującym pisarzom, rozkręcić internetowy biznes, stworzyć portfolio w sieci, pokazać się większemu gronu, zaznaczyć społeczności, że istniejemy i coś tworzymy. Bez względu na publikowane treści – każdy autor bloga miał kiedyś jeden podstawowy problem do rozwiązania – otóż: Gdzie i jak założyć bloga?!

Gdzie założyć bloga?

Jeśli dysponujesz budżetem – możesz pozwolić sobie na opłacenie własnej domeny, hostingu oraz opłacenie usługi stworzenia bloga opartego na WordPress. Od razu zaczynasz z własna unikalną nazwą, jesteś “u siebie”, więc blog jest zupełnie Twoim miejscem w wirtualnym świecie. Nie musisz martwić się, że nagle Twój blog zniknie. Jedyne co więc Ci zostało to TWORZYĆ i publikować!

Jeśli nie stać Cię na zlecenie stworzenia bloga – możesz spróbować zrobić go sam! Droga będzie oczywiście bardziej męcząca, pracochłonna i wyboista, ale końcowa satysfakcja – O G R O M N A!

Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest WordPress – z Twoją własną domeną i hostingiem – to rzeczy, za które musisz zapłacić, żeby adres Twojego bloga wyglądał następująco: www.twojastrona.pl. Na szczęście nie są to wielkie koszty. Nie wiem dlaczego, ale zawsze byłam przekonana, że będzie to dla mnie nierealna kwota i przekładałam założenie bloga na bliżej nieokreślone lepsze finansowo czasy. Jednak podstawowy pakiet z lh.pl kosztuje rocznie poniżej 200 zł. Możesz również wykorzystać 20%-owy rabat specjalnie dla Ciebie na rozpoczęcie blogowej przygody! Tu kod rabatowy: LH-20-46290Odradzam szukania ofert hostingu za 0 zł, gdyż kolejne lata będą już zdecydowanie bardziej kosztowne.

aneta-janasz-pomysł

 

Co jak co, ale blog na WordPress.org wygląda profesjonalnie!

Cała masa przydatnych wtyczek – od koloru do wyboru, w zależności od Twoich potrzeb!

 

Blogowanie za darmo!

Na szczęście istnieją również gotowe platformy blogowe dla osób, które chciałyby spróbować blogowania za darmo. I nie ma w tym nic złego! Jeśli jeszcze nie wiesz czy blogowanie jest naprawdę tym, co chcesz robić, kiedy nie wiesz czy właściwie będziesz mieć czas pisać – wypróbuj najpierw za darmo. Co mogę pod tym względem polecić?

  1. Blogger
  2. WordPress.com
  3. Wix

Wszystkie z nich, w podstawowej opcji są darmowe, poza tym proste w użyciu, intuicyjne. W każdym znajdziesz kilka opcji ustawień wyglądu. Dodatkowe funkcje, których możesz potrzebować kiedy blog się rozwinie, niestety kosztują, zwłaszcza w Wix i WordPress.com. Blogger przoduje tym, że jeśli w przyszłości postanowisz podpiąć go pod własny adres – zrobisz to bez problemu i za darmo. Na plus? Na pewno to, że nie musisz sam martwić się aktualizacjami – zrobią się same. Minus? Nie jesteś do końca właścicielem swojego bloga.

aneta-janasz-pomysł

Wiesz, że blogi na darmowych platformach blogowych znacznie wolniej się pozycjonują w wyszukiwarce Google?

 

A czy Ty już wiesz gdzie zaczniesz blogować?Aneta Janasz