Jak zacząć blogowanie?

Zastanawiasz się jak zacząć to całe blogowanie? Niby wszystko jest takie proste: przychodzi dzień, że siadasz i wpadasz na pomysł – Eureka, już wiem! Założę bloga! Jednak przeważnie od tego momentu, do faktycznego rozpoczęcia przygody z blogowaniem upływa wiele czasu.

Od czego zacząć?

Pomysł

O tak, pomysł jest bardzo ważny. Stwórz najpierw bloga w głowie. Warto skupić się na konkretnej dziedzinie. Ba! Takiej, w której dobrze i pewnie się czujemy. Co więcej, takiej, o której możemy rozmawiać i pisać godzinami. Jeżeli postanowiłeś założyć własnego bloga, bądź ekspertem w temacie, o którym będziesz pisał. Przekonaj ludzi do swojej pasji. Bądź autentyczny. Jeżeli na myśl o opisywaniu tworzenia grafiki jeżą Ci się włosy na przedramieniu – załóż bloga kulinarnego z przepisami. To znaczy, jeśli lubisz gotować. Nie warto na siłę pisać akurat o tym, co jest popularne. Jeśli już znalazłeś “to coś”, zaopatrz się w zeszyt i zapisz w nim wszystkie pomysły na przyszłe posty. Warto! Nawet jeśli teraz masz głowę pełną potencjalnych tekstów, przydadzą się na słabsze dni.

Nazwa

Ciężki orzech do zgryzienia. Nazwa Twojego bloga to Twoja wizytówka. Dobrze, jeśli nazwa będzie odpowiadała tematyce, jaką będziesz poruszać. Czytelnik od razu będzie wiedział czy trafił w dobre miejsce, by znaleźć rozwiązanie swojego problemu. Jeśli od początku wiesz, że chcesz zbudować markę osobistą, w przyszłości sprzedawać przez stronę swoje produkty lub usługi – być może dobrym rozwiązaniem będzie imię i nazwisko w nazwie, choć z kolei – na początku blogowej drogi, niewiele powie o Tobie i Twojej działalności czytelnikom. O jej! Ile ja się namęczyłam, żeby wymyślić nazwę dla swojego miejsca w sieci. Zapisałam kilka kartek, nie przespałam parę nocy. I był to punkt zapalny, który znacznie opóźnił powstanie tego miejsca. Miałam już wstępną wizję kilkudziesięciu pierwszych wpisów, lecz problem z nazwą blokował moje działania. Ciągle zastanawiałam się – A co jeśli po czasie będę chciała pisać o czymś innym? Czytelniku! Dobrze przemyśl wybór nazwy dla Twojego bloga oraz pamiętaj, aby sprawdzić czy ta wymarzona domena jest w ogóle dostępna. Możesz się tego dowiedzieć na przykład tutaj – KLIK.

 

aneta-janasz-pomysł Jeśli zdecydujesz się na założenie własnej strony korzystając z hostingu lh.pl – mam tu dla Ciebie kod rabatowy, dzięki któremu zaoszczędzisz na tym aż 20%! Sama korzystam z ich usług i wiem, że można z ręką na sercu polecić. Konsultanci lh.pl z pewnością pomogą Ci zainstalować WordPressa, skonfigurować bloga jak i załatwić wszelkie techniczne problemy.

KOD: LH-20-46290

Ale numero UNO w tym zestawieniu to: MOTYWACJA i CHĘĆ! Bez tego ani rusz, nawet z dobra nazwą i z mnóstwem pomysłów. W moim subiektywnym odczuciu to właśnie jest najważniejsze, aby zacząć blogować. Na samym początku, nawet na darmowej platformie, np. BloggerWordPress lub Wix. Musisz jedynie pamiętać, że wiążę się to ze sporymi ograniczeniami w rozwoju bloga i niezbyt ładnie wyglądającym adresem – www.twojawitryna.blogspot*/wordpress*/wixite*.pl*/com* (*podkreśl właściwe). Jeżeli jednak – myślisz o tym poważnie i przyszłościowo, spróbuj od razu na swoim. Większość blogów, w tym także mój, działa na WordPressie. Ale nie tym z .com na końcu, tylko z .org. Jest to na wielu płaszczyznach lepsze rozwiązanie. Pozwoli Ci na stworzenie własnej unikalnej witryny, typu: www.twojawitryna.com – oczywiście rozszerzenie po kropce również zależy od Ciebie! To właśnie tam stworzysz dokładnie takie miejsce w sieci o jakim marzysz! Więcej na temat WordPressa już wkrótce.