camera-on-table

Jak zrobić dobre zdjęcie?

Zastanawiasz się jak zrobić dobre zdjęcie? Marzyłeś o robieniu pięknych zdjęć, niczym z kolorowych magazynów. W związku z tym, swój stary, kompaktowy aparat zamieniłeś na lustrzankę. Mimo to, jesteś rozczarowany jakością – wydaje Ci się, że Twój smartfon robi lepsze zdjęcia? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

jak-robić-dobre-zdjęcia

Jako, że zależy mi na tym, żeby Twoje zdjęcia były dobre, opowiem Ci dziś troszkę o podstawach fotografii, prostym językiem, po ludzku.

Na wygląd Twojego zdjęcia ma wpływ wiele czynników. Dziś przedstawię Ci jak działają podstawowe – ISO, czas naświetlania oraz przysłona. Ustaw tryb manualny w swoim aparacie, poćwiczymy troszkę.

ISO – jak zrobić dobre zdjęcie?

ISO to czułość matrycy w aparacie na światło. Jej wartości przeważnie wynoszą od 100 do 1600. W drogich, profesjonalnych lustrzankach nawet powyżej 20 000. Standardowo, gdy mamy dużo światła, np. dziennego –  przyjęło się używać wartości ISO wynoszącej 200. Kiedy liczba odpowiadająca czułości jest niska – np. 100 lub 200 -zdjęcie będzie najlepszej jakości. W trudniejszych warunkach, kiedy światła jest mniej – ustawiamy wyższą wartość ISO – fotografia będzie jaśniejsza. Jednak – wraz z wyższym ISO, rośnie liczba cyfrowych zaszumień na zdjęciu. Jeśli jesteś wzrokowcem, tak jak i ja – śmiało zapisz sobie grafikę, którą dla Ciebie przygotowałam i korzystaj do woli. I koniecznie sprawdź w swoim aparacie jak zmiana wartości ISO wpływa na podgląd obrazu – w trybie Live View. Kręć pokrętłem od ISO w obie strony. Widzisz zależność?Wpływ ISO na zdjęcie - grafika pomocnicza

Czas naświetlania – jak zrobić dobre zdjęcie?

Po prostu – czas naświetlania lub też czas otwarcia migawki. Im dłużej aparat może naświetlać element światłoczuły – tym zdjęcie będzie jaśniejsze. Analogicznie – jeśli czas naświetlania jest krótki – zdjęcie będzie ciemniejsze. Oczywiście parametry te dobieramy, biorąc pod uwagę warunki, w jakich jesteśmy. Jeśli fotografujemy na dworze, światła jest wystarczająco dużo – spokojnie czas ten może być krótki, np. 1/500, 1/250. Dodatkowo, używając krótkich czasów, masz możliwość zatrzymania, “zamrożenia” w obiektywie ruchu, np. podskakującego dziecka. Gdy światła jest mniej – czas naświetlania powinien być dłuższy, np. 1/4, 1/8. Jak widzisz – parametry te podane są w ułamkach sekund, więc na początku trochę ciężko jest to zapamiętać. No bo jak? 4 to dłużej niż 250? Tak! 1/4 sekundy to dłużej niż 1/250 część sekundy.

Pamiętaj, że długie czasy naświetlania mogą powodować poruszenie zdjęcia, więc warto robić je przy użyciu statywu. Jednak – użycie długich czasów naświetlania pozwoli Ci na fotografowanie nawet nocnego nieba.

Jeszcze raz:

mało światła  długi czas naświetlania

dużo światła  krótki czas naświetlania

Wpływ czasu naświetlania na zdjęcie

Przysłona – jak zrobić dobre zdjęcie?

Za przysłonę w aparacie odpowiada symbol f. Jest to po prostu dziura w obiektywie. I tu również – na chłopski rozum – im jest ciemniej, tym więcej światła musimy do aparatu wpuścić, więc ustawiamy dużą wartość przysłony. I tu mała zmyłka, bo duża przysłona = mała wartość liczbowa, np. 1.8. Za to – jeśli mamy dużo światła, dziura w obiektywie, przez którą dodatkowe światło wleci – może być mniejsza, np. 7.1 lub 16.

f 1.8 = duża ilość światła = jaśniejsze zdjęcie = ostry pierwszy plan, mocno rozmyte tło

f 7.1 = średnia ilość światła = średnio jasne zdjęcie = ostry pierwszy plan, lekko rozmyte tło

f 16 = mała ilość światła = ciemniejsze zdjęcie = ostry pierwszy plan, ostre tło

Trójkąt ekspozycji w fotografii

Jak połączyć razem powyższe parametry?

Najprościej – biorąc pod uwagę warunki i ilość światła jakim dysponujesz, najpierw ustaw ISO. Następnie zdecyduj, jaki efekt chcesz uzyskać. Zależy Ci na uwydatnieniu pierwszego planu i rozmyciu tła czy wszystkie elementy mają zostać ostre? W tym momencie ustaw wartość przysłony. Kolej na czas naświetlania. W dobraniu odpowiedniego pomoże Ci miarka ekspozycji w Twoim aparacie. Ważne, żeby kursor miarki był możliwie jak najbliżej zera. Unikniesz tym sposobem zarówno zbyt ciemnego zdjęcia, jak i przepalonego.

Voilà! Oto przepis na dobre zdjęcie!

Wypróbuj koniecznie powyższe w praktyce i daj znać jak Ci idzie! Co ciekawego wyczarowałeś?

W tym miejscu polecam Ci również SYMULATOR APARATU ONLINE – stronę, na której możesz łatwo wypróbować jak zmiana poszczególnych parametrów wpływa na uzyskany przy fotografowaniu obraz. Śmiało przeciągaj suwaki i wyciągaj wnioski!