Kompozycja zdjęcia

Podstawy fotografii – kompozycja

Kompozycja zdjęcia wpływa na to, jak je odbieramy. Są obrazy, które nas inspirują, intrygują. Są też takie, które zupełnie nas nie poruszają, o których zapominamy po kilku minutach. Zwróć uwagę, że malarze również posługują się kompozycją, jako środkiem wyrazu i przekazu. Opowiem Ci dziś jak to działa. Krótko mówiąc:

Kadr centralny

W kadrze centralnym główny obiekt znajduje się w centrum zdjęcia. Warto w ten właśnie sposób fotografować  na przykład obiekty symetryczne.

Kadr centralny

 

Do wyboru masz również orientację kadru: czy wolisz, żeby zdjęcie było w pionie, czy w poziomie. Istnieje w tym przypadku fotograficzna zasada: Należy unikać pustej przestrzeni – co oznacza, że jeśli fotografowany obiekt jest podłużny i znajduje się równolegle do linii horyzontu, warto fotografować go w kadrze poziomym. Analogicznie – gdy obiekt jest ustawiony pionowo, warto w ten sposób go fotografować. To taka reguła, a jak wiadomo, reguły można równie dobrze łamać.

Zasada trójpodziału

Podstawowa zasada w sztuce, która przeważnie daje najlepsze rezultaty. Polega na podzieleniu fotografii liniami na 9 równych prostokątów i umieszczeniu obiektu, na który ma kierować się wzrok widza, w którymś z mocnych punktów. Mocnymi punktami są miejsca, w których linie się ze sobą łączą. Gdy ustawisz główny obiekt w centrum kadru – zdjęcie będzie oklepane i przewidywalne. Obiekt w mocnym punkcie nada fotografii dynamizmu i charakteru. Gdy pierwszy raz patrzysz na taki kadr, Twój wzrok od razu skupia się na uwydatnionym elemencie. To celowy zabieg!

Kompozycja zdjęcia

Punkt widzenia

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – znasz to? Zdjęcie wcale nie musi być zrobione z perspektywy fotografowanego przedmiotu. Wejdź na krzesło i zrób zdjęcie z góry, albo połóż się i fotografuj z dołu. Nazywa się to perspektywą “z lotu ptaka” oraz “żabią”.

Efekty Cię zaskoczą. Zdziwisz się, jak bardzo inaczej mogą wyglądać przedmioty z różnych perpektyw.

Kompozycja głębinowa

Polega na umieszczeniu przedmiotów w różnych odległościach od obiektywu. Jedne bardziej z tyłu, inne z przodu. Od Ciebie zależy czy i które przedmioty będą ostre. Nada to zdjęciu wielowymiarowości. Gwarantuję, że będzie intrygowało.

Elementem, na który zawsze powinieneś zwracać uwagę przy fotografowaniu jest linia horyzontu. Pierwsza zasada: horyzont zawsze poziomo i równo! Druga zasada: Jeśli najważniejszym elementem zdjęcia jest niebo – pozwól mu zająć 2/3 kadru. Jeśli najważniejsza jest ziemia lub to co się na niej znajduje – niech to ona zajmie większą część. Jest to związane z zasadą trójpodziału – kadr podzielony na 3 poziome linie.

Są to fotograficzne podstawy, które warto znać, stosować, a nawet łamać, tworząc własne interpretacje.Aneta Janasz